„Wędrująca wystawa”- FOTOGRAFIA

paź 1, 2020 | Aktualności, Fotogaleria

W środę 30 września o godzinie 17.00 w Galerii Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu odbył się wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Nowosad,  uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu. Wystawa to kolejna już odsłona współpracy pomiędzy MDK i ”Plastykiem” w ramach innowacji „Wędrująca wystawa”, mającej na celu promocję uzdolnionych artystycznie uczniów i wychowanków obu placówek.

Aleksandra Nowosad w swoich zdjęciach stara się uchwycić „Ten Moment”, w którym z pozoru niezwiązane ze sobą przedmioty, ludzie, zwierzęta i wszystkie inne elementy naszego otoczenia tworzą jedną niepowtarzalną kompozycję. Można by powiedzieć, że ktoś ustawiał przechodniów lub ingerował w sfotografowaną rzeczywistość. Ola doskonale wyczuwa moment, w którym powinna nacisnąć spust migawki, świetnie radzi sobie z kompozycją. Intuicyjnie dobiera środki wyrazu fotograficznego. Jak sama mówi: „W swoich zdjęciach starałam się zatrzymać ulotną chwilę. Czasami warto zwrócić uwagę na szczegóły”. Fotografie Aleksandry Nowosad zachęcają odbiorcę do wnikliwej analizy. Przedstawiają sytuacje, które w większości uciekają nam bezpowrotnie niezauważone. Autorka daje nam możliwość zatrzymania się na chwilę a to w dzisiejszych czasach jest ogromną wartością.

Oto kilka słów autorki prac: „W swoich fotografiach chciałam pokazać chwile, których na co dzień ludzie nie zauważają w swoim otoczeniu. Czasami człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego ile go omija. Wszystko to jest spowodowane przez coraz szybszy tryb życia i pośpiech we wszystkim co robimy. Robiąc zdjęcia zwracałam uwagę na rzeczy, osoby, zwierzęta, które w wyjątkowy dla mnie sposób odróżniały się od reszty, tworząc idealną kompozycję”.

opracował Paweł Malczenko- nauczyciel PLSP

Skip to content